Трубопровідна арматура – ​​узагальнене поняття. Під ним маються на увазі різні елементи. Вони використовуються на трубопроводах для керування та регулювання рідинами або газами. У таку систему можуть входити клапани, запірні пристрої, регулятори тиску та інше. Той чи інший матеріал для виготовлення трубопровідної арматури вибирається індивідуально. Далі розглянемо їх основні різновиди та особливості.

Які матеріали використовуються при виготовленні трубопровідної арматури

Матеріали для виготовлення трубопровідної арматури бувають п'яти типів:

 1. Корпусні.
 2. Ущільнювальні.
 3. Прокладкові.
 4. Герметувальні.
 5. Мастильні.

Метали для корпусу вибираються в залежності від передбачуваного середовища експлуатації. Вони мають бути міцними та стійкими до корозії. Наприклад, на основі таких вимог вибирається сталь для виготовлення запірної арматури.

Ущільнювачі трубопроводів повинні мати хороший опір механічним навантаженням. Те саме можна сказати про прокладкові матеріали. Вони повинні добре чинити опір агресивним робочим середовищам, мати плинність і пружність.

Герметики (вони ще називаються набивними матеріалами) потрібні для запобігання витоку, який може статися в процесі експлуатації. Параметри їх вибору:

 • пружність;
 • гідрофобність;
 • термостійкість.

Призначення мастильних матеріалів – запобігати тертю. Вони повинні бути стійкими до цього ефекту та витримувати температурні перепади.

Запірна арматура зі сталі

Сталь належить до найпопулярніших матеріалів для трубопровідної арматури. Для виготовлення деталей використовуються різноманітні її бренди. Є сплавом заліза з вуглецем, причому вміст останнього не повинен перевищувати 2,14 %. Щоб впливати на властивості сталі, використовують різні добавки – вони називаються легувальними елементами, і це:

 • фосфор (маркування Р);
 • марганець (Г);
 • хром (H);
 • кобальт (К);
 • азот (А);
 • мідь (Д);
 • кремній (С);
 • нікель (Н) та інші елементи.

Залежно від легувальних добавок трубопровідна арматура має ті чи інші властивості. Наприклад, хром та кобальт посилюють антикорозійні властивості. При додаванні марганцю або фосфору збільшується міцність, водночас знижується пластичність.

pishhevaya-zapornaya-armatura-nerzhaveyushhaya-stal-armatura-net-1

Найбільші антикорозійні властивості має нержавіюча сталь. На ній є плівка, що захищає від іржі та перешкоджає впливу агресивного середовища. Найпопулярніша марка сталі для виробництва трубопровідної арматури – це 12Х18Н10Т.

Латунна запірна арматура: види та переваги

Латунна запірна арматура – ​​це:

 1. Кульові крани різних типів. Вони використовуються для регулювання потоків води та газу. Крани латунні функціональні, надійні та довговічні.
 2. Засувки на трубопроводах з неагресивним робочим середовищем.
 3. Зворотні клапани.

latunnaya-zapornaya-armatura-armatura-net

Вироби витримують перепади робочого тиску, температур і гаряче середовище – до 175 °C. Характеризуються високою стійкістю до корозії.

Де використовується чавунна арматура

Чавун є металевим сплавом, що містить вуглець. Для надання тих чи інших властивостей до нього додають домішки. Буває наступних типів:

 • білий;
 • сірий;
 • для кування;
 • високоміцний.

chugunnaya-zapornaya-armatura-armatura-net

Останні два сорти мають підвищену стійкість. Для чавуну характерні виражені ливарні властивості, він не схильний до іржі. Завдяки відносно низькій ціні поширений у багатьох сферах: водопостачання, водовідведення, опалення, машинобудування, металургія, гірничодобувна галузь.

Харчова нержавіюча сталь: відмінність від технічної сталі

Нержавіюча сталь, яка використовується у виробництві трубопровідної арматури, буває технічна та харчова. Розглянемо, в чому різниця між ними. Харчова нержавіюча сталь виготовляється з розрахунку на те, що вона стикається з харчовим середовищем.

Використовується на лікеро-горілчаних, хлібо- та молокозаводах, кондитерських фабриках, у ковбасних цехах та на інших підприємствах, де ведеться виробництво продуктів харчування, алкогольних та безалкогольних напоїв. Нержавіюча сталь, що має подібне призначення, не змінює колір при зіткненні з робочим середовищем.

nerzh-stal-pishhevaya-dlya-truboprovodnoy-armatury

Техническая сталь при контакте с пищевыми продуктами может утратить химическую устойчивость. Вот почему ее лучше использовать в производстве фитингов и других деталей. Пищевая нержавейка имеет гладкую поверхность, а техническая – матовую.

Технічна сталь при контакті з харчовими продуктами може втратити хімічну стійкість. Ось чому її краще використовувати у виробництві фітингів та інших деталей. Харчова нержавіюча сталь має гладку поверхню, а технічна – матову.

Який матеріал для трубопровідної арматури краще

Перш ніж відповісти на це питання, наведемо таблицю, в якій показано, з яким середовищем взаємодіють ті чи інші метали та сплави.

Найменування металу

Марка металу

Середовище застосування

Сплав нікельованої латуні

CW617N

Вода, газ, повітря, пара, пароводяна суміш, рідина, густі/в'язкі середовища, нафтопродукти, неагресивне середовище

Чавун GGG40

GGG40

Вода, повітря, рідина, густі/в'язкі середовища, неагресивне середовище

Нержавіюча сталь AISI 316

AISI 316

Вода, газ, повітря, пара, пароводяна суміш, рідина, густі/в'язкі середовища, нафтопродукти, неагресивне та агресивне середовища

Вуглецева сталь GS-C25

GS-C25 (WCB)

Вода, газ, повітря, пара, пароводяна суміш, рідина, густі/в'язкі середовища, неагресивне середовище

Вуглецева сталь ASTM A105

A105

Вода, газ, повітря, пара, пароводяна суміш, рідина, густі/в'язкі середовища, нафтопродукти, неагресивне середовище

Вуглецева сталь 1.0619

1,0619 (WCB)

Вода, газ, повітря, пара, пароводяна суміш, рідина, густі / в'язкі середовища, нафтопродукти, неагресивне та агресивне середовища

Щоб ви могли краще орієнтуватися при виборі, розглянемо таблицю з європейськими та американськими аналогами маркування металів

Найменування металу

Поширені стандарти

EN Європа

DIN Німеччина

ASTM США

ГІСТЬ

Сплав нікельованої латуні

CW617N

CuZn40PB2

C37800

LS58-2

Чавун GGG40

-

ГГГ-40

60–40–18

ВЧ 40

Нержавіюча сталь AISI 316

1,4436

X5CrNiMo 17–13–3

316

08 X17 H13 M2

Вуглецева стальGS-C25

-

GS-C 25


Марка У 415–205

ст.20Л

Вуглецева сталь ASTM A105

-

C22

A105

ст.20

Вуглецева сталь 1.0619

10213–2

WNr

Сорт WCA

ст.20Л

Питання, який матеріал краще для трубопровідної арматури, вирішується в індивідуальному порядку. Насамперед вибір залежить від робочого середовища, ступеня його агресивності. Мають значення конструкція трубопровідної арматури, розташування її елементів.