Трубопровідна арматура необхідна для магістралі будь-якого призначення, з її допомогою налаштовують та блокують потоки робочих рідин. Для цих цілей призначені вентиль та засувка – у чому різниця між ними необхідно знати, щоб не помилитися при підборі та покупці.

Що таке вентиль, його застосування, види

Цей виріб називають також запірним клапаном, він відрізняється відносно компактними розмірами. Запірний вузол пристрою переміщається паралельно до потоку рідини, через необхідність повороту металевий корпус характеризується складною конфігурацією. Вентиль застосовують в основному для перекриття середовища, що протікає трубами.

ventyl-konstrukciya-armatura-2

За допомогою цієї арматури також можна регулювати гідравлічний опір та інтенсивність потоку. Арматура забезпечує хорошу герметизацію, тому підходить для застосування у складних умовах, за температури до +600 або -200 градусів, тиску до 250 атм. Але встановлення клапана можливе тільки на труби з невеликим перерізом у межах ДУ 15-150.

Розглядаючи відмінності вентиля від засувки, важливо розуміти різновиди цього елемента:

  • муфтові;
  • штуцерні;
  • фланцеві.

vidy-ventili-zapornye-armatura-3

За матеріалом і способом виробництва виділяють литі моделі зі сплаву алюмінію або латуні та сталеві. Залежно від призначення, існують вентилі для води, тобто водопровідні, газові для розподільної мережі, що встановлюються на балони та інші різновиди.

Засувка: які бувають конструкції, різновиди

Так називається арматура для труби, в якій запірний механізм переміщається під прямим кутом у напрямку руху робочого середовища. Засувка застосовується, коли потрібно повністю перекрити або відновити потік, набагато рідше регулюють його з її допомогою. Встановлюється на господарські трубопроводи з тиском 25 атм і T 560 °C, діаметром 15 мм до 2 м.

zadvizhka-konstrukciya-armatura-4

Влаштування засувок та вентилів відрізняється, перша за розміром відповідає перерізу труби. Усередині корпусу знаходиться затвор, з'єднаний зі шпинделем і ходовою гайкою, також встановлено два сідла. Коли електропривод чи штурвальне колесо обертає одну з деталей, головний робочий механізм рухається, прикриваючи чи відкриваючи потік робочої рідини.

Як бувають різні види вентилів для води, так і засувки діляться на кілька типів:

  • клинові з клиноподібним затвором (пружним, жорстким або клінкетою засувкою);
  • паралельні – отримали таку назву через розташування деталей;
  • шиберні з одним диском, що замикає;
  • шлангові.

vidy-zadvizhek-po-tipu-zatvorov-armatura-5

За способом виготовлення виділяють сталеві та литі моделі.

Ключові відмінності у конструкції

Розглядаючи в чому різниця, варто відзначити конструкцію запірного елемента. У засувки це розташований паралельно затвор або однодисковий, дводисковий клин. Він рухається у міру обертання шпинделя, керуючи потоком робочого середовища. Вентиль – це арматура із золотником або конусом зі штоком на різьбленні.

Подача рідини при застосуванні останнього блокується, коли клапан запірний опускається в сідло. При обертанні у зворотному напрямку він підіймається, і рідина знову йде трубою. У засувки корпус виконаний у формі циліндра, у відкритому положенні середовище проходить через нього прямо, не зустрічаючи перешкоди, невеликий гідравлічний опір.

ventyl-y-zadvyzhka-otlychyia-armatura-1

Вентиль улаштований складніше, тому що в ньому потік рідини йде не прямо, а з поворотами під прямим кутом. У результаті опір у відкритому положенні виходить більше, а швидкість проходження середовища знижується. Але при закритті та відкритті затвор переміщається тільки на четверту частину діаметра проходу, а у засувки – на повний. Тому будівельна висота останніх більша.

Вентиль та засувка: різниця у функціях

Обидва типи арматури призначені для перекриття та відкривання потоку робочого середовища. Але розглядаючи, що таке вентиль, необхідно відзначити його здатність перебувати у закритому чи відкритому положенні, як засувка. Для нього передбачено ще проміжну позицію, тобто часткове перекривання.

Зрозуміти, у чому різниця, допоможе порівняльна таблиця:

Ключові моменти

Вентиль

Засувка

Корпус

З двома поворотами для потоку рідини

Прямопотоковий

Затвор

Конусоподібний чи дископодібний

Шиберний або клиноподібний

Шток

Не висувний, висувний

Не висувний, висувний

Гідроопір

Високий

Невеликий

Управління

За допомогою електроприводу чи маховика

За допомогою електро-, пневмоприводу, редуктора, штурвала.

Застосування

Перекриття, відкривання, регулювання

Тільки відкривання та закривання

Встановлення

У напрямку стрілки на корпусі

У будь-якому напрямку

Як бачимо з інформації в таблиці, кожен запірний пристрій має свої плюси та мінуси, що визначає нюанси в їх застосуванні для тих чи інших ситуацій.

Які переваги та недоліки обох видів запірної арматури

Вентиль:

  • відкривається швидше;
  • забезпечує високу герметичність;
  • показує невеликий знос тертям ущільнень.

Затвір:

  • невеликий гідроопір;
  • можливість монтажу на трубопровід із забрудненим та в'язким середовищем;
  • установка при великому номінальному діаметрі труби.

Обидва елементи запірної арматури схожі між собою, але головна відмінність між ними полягає у способі перекриття потоку робочого середовища – паралельно чи перпендикулярно. Точно визначити, що краще, не можна. Кожна деталь виконує свою функцію.

Будь-який механізм є важливим складником трубопроводу і дозволяє користуватися ним безпечно, перекриваючи або відкриваючи потік при необхідності. Тому вентиль та засувка однаково важливі у конструкції магістралі, у кожного своє призначення.