Незамінною запірною арматурою є кульовий кран. Він встановлюється як у газопровідні системи, так і на водопроводи. Працює виключно у двох положеннях: відкритому та закритому – проміжних позицій не передбачено. Водночас у співробітників інженерних служб, особливо тих, що починають діяльність, може виникнути питання щодо того, чим відрізняється газовий кран від водопровідного. Різниця є. Її ми й розглянемо далі, а разом із нею – і можливості взаємозаміни.

Головні особливості

Існує одна ознака, за якою заведено розрізняти приналежність обладнання. Це колір важеля газового крана, і він жовтий. Цей маркер характерний не тільки для запірних механізмів. Його застосовують на шлангах та інших типах газової арматури. Разом з тим водопровідний кран оснащується важелем червоного кольору. Звернімо увагу на деякі конструктивні особливості останнього, оскільки вони є важливими для розуміння проблематики. Водяний кульовий кран відрізняють:

  1. Оснащення ремонтопридатним вузлом штока.
  2. Наявність у конструкції підтискної гайки.
  3. Комплектація тефлоновим ущільненням.

konstrukciya-y-tech-kharakteristiki-vodyanoho-krana-genebre-prymer-armatura-net-ua

Останній фактор особливо важливий. Річ у тому, що як матеріал тефлон має масу переваг, але вони дієві лише у воді. Для газового середовища він не застосовується. Якщо ризикнете встановити водопровідний кран на газопровід, ніхто не дасть ні найменшої гарантії того, що запірна арматура даного типу утримає потоки газу. Не варто прогнозувати, які наслідки можуть бути у такого експерименту, вони й так зрозумілі.

Рішення для газопроводів

Те, що тефлоновий матеріал не підходить для газового середовища, не є проблемою. На це питання в інженерів знайшлася своя відповідь. На газових кранах, що виробляються в Україні, використовується шток, в якому присутні ущільнювачі O-Ring. Вони виготовлені з вітона марки FPM. Це особливий тип гуми, інертний до газу. Матеріал зарекомендував себе як надійний замінник тефлону.

konstrukciya-krana-na-haz-armatura-net-ua

Завдяки своїм особливостям він повністю захищає систему від проникнення газу. Якщо порівнювати тефлон і вітон, останній належить до дорогих матеріалів. Отже, газовий кульовий кран коштуватиме дорожче за водяний.

Основні характеристики

Розглянемо інші особливості запірної арматури, призначеної для регулювання потоків газу:

  1. Конструкція різьблення. На відміну від водопровідного кульового крана вона має видовжену форму.
  2. Підвищені характеристики міцності. Для виробництва запірних механізмів, що експлуатуються у газовому середовищі, використовуються міцні сплави сталі або латуні. Внаслідок високого вмісту міді корпус набуває жовтуватого відтінку.
  3. Висока якість ущільнювальних кілець. Завдяки цій характеристиці вони надійніше фіксуються запірним механізмом.
  4. Підвищена еластичність ущільнювачів. Пояснюється така необхідність вищою в'язкістю газового середовища у порівнянні з водним.

Нижче наведено приклад основної інформації про кран на газопровід Genebre серії 3500 у техпаспорті:

tehpassport-na-hazovyi-kran-genebre-3500-series-prymer-armatura-net-ua-aenor

Аналізуючи водопровідні та газопровідні кульові крани, не можна не відзначити, що вони виробляються на різних лініях, внаслідок чого і виникають відмінності. Газопровідні крани проходять ретельнішу перевірку герметизації. І тому використовуються різні методи. Усі вони мають клас «А» герметичності, тобто найвищий з можливих, що досягається шляхом притирання деталей. Для водопровідних кранів вимоги не такі суворі, і це ще один параметр, за яким вони відрізняються від газопровідних.

Підбиваємо підсумки

Отже, тепер ми знаємо, які характеристики відрізняють звичайний водопровідний кран від газопровідного. Звідси й напрошується висновок про взаємозамінність.

Оскільки газовий кран спочатку міцніший (і це виражається в матеріалах штока і корпусу), його можна встановлювати на водопровідні системи. Єдиним каменем спотикання є ціна, але цей фактор не є критичним, і він вирішується індивідуально.

otlychia-vodianoho-krana-y-hazovogo-armatura-net

Як уже згадувалося, тефлон або NBR (бутилен-нітрильний каучук) у штоку водопровідного крана не витримує газових потоків. Він менш міцний. Таким чином, якщо газопровідний кран може замінити водопровідний, то водяним замінювати газовий категорично заборонено.

Проблема колірних позначень: не дайте себе обдурити

Потрібно знати ще один важливий аспект. Річ у тім, що деякі недобросовісні торгові компанії, користуючись тим, що ціна газопровідного крана вище водопровідного, вдаються до хитрощів. Якщо на них піддатися, можуть виникнути неприємні наслідки. Вони встановлюють жовтий важіль на водопровідний кран та видають його за газовий. Це призводить до аварійних ризиків.

Таким чином, жовтий колір важеля газового крана не може бути гарантією того, що він відповідає заявленим характеристикам. Кульовий кран можна встановлювати на газопровід тільки за наявності:

  • позначки «Для газу» (наноситься на корпус);
  • паспорти зі штампом ВТК, у якому підтверджується можливість використання арматури у газоподібних середовищах;
  • сертифіката якості або декларації про те, що арматура відповідає вимогам безпеки.

mozhno-ly-vodianoi-kran-stavyt-na-haz-2-armatura-net

При покупці ви можете проявити себе як експерт та заглянути під важіль крана. Притискна гайка у вигляді шестигранника вкаже, що перед вами водопровідна арматура, і її не можна встановлювати на газопровід. Пам'ятайте, що корпус газового крана, у порівнянні з водяним, має подовжене різьблення. Різниця становить 1-2 витки. Газопровідний кран містить пломбувальні отвори для фіксації положень, у звичайного водяного їх немає. Щоб гарантовано не стати жертвою обману, купуйте тільки в надійних компаніях.