Для з'єднання окремих частин трубопроводу між собою під час монтажу використовують фітинг. Це універсальний елемент, який застосовується для систем газопостачання, водопроводів, каналізації. Монтується на окремих частинах конструкції у місцях переходів, поворотів, розгалужень.

Кожен, хто стикався з ремонтом трубопроводу, запитував себе, що це таке – фітинг. Так називається компактна деталь, зроблена з різьбленням на внутрішній та зовнішній сторонах. До цих отворів у процесі створення розгалужень кріпляться труби. Пристрій широко затребуваний у сантехніці, тому випускається у великій кількості різновидів.

Для чого потрібні фітинги

Ця невелика деталь дозволяє створити герметичну, надійну та просту в обслуговуванні сантехнічну систему. Без неї не обходяться як у промисловості, так і у побуті. Фітинг – це ключовий елемент, відповідальний за стабільність та міцність конструкції. Набагато простіше та швидше скористатися ним, а не зварювати частини труб між собою.

armatura-net-ua-pvh-fitingi

Найчастіше механізм необхідний саме для з'єднання та стикування різних відрізків. Елемент універсальний, оскільки дозволяє виконувати багато інших робіт. З його допомогою:

  • створюють розгалуження;
  • роблять відгалуження;
  • змінюють напрямок, наприклад, коли потік робочого середовища повинен йти в інший бік.

Завдяки сучасним типам фітингів профілактичне обслуговування та ремонт трубопроводу стають простішими. 

Різновиди та класифікація фітингів

Існує дуже багато елементів, вони відрізняються між собою за місцем застосування та системою кріплення, матеріалом виготовлення. Так, для створення поворотів та розгалужень використовують моделі, які називаються проміжними. Щоб з'єднати трубу із сантехнічним приладом (наприклад, краном), встановлюють приєднувальні елементи. Якщо діаметр відрізків однаковий, знадобляться прямі деталі.

Останні найпростіші за конструкцією, оскільки з допомогою створюють лінійні системи. При покупці головне, щоб розмір збігався, матеріал і призначення трубопроводу може бути будь-яким – від каналізації до стояка. Залежно від системи кріплення виділяють такі види фітингів:

Тип

Спосіб з'єднання

Застосування

Клейовий

Приклеюється – для цього застосовують спеціальний полімерний склад

З'єднання труб для каналізації, коли потрібно добитися герметичності, але виключити сильний тиск.

Самофіксуючі

За допомогою звичайного ключа можна як встановити, так і демонтувати деталь.

Можуть використовуватися багато разів

Для капілярного паяння

Шляхом міцного стикування за допомогою нагрівання та розплавлення внутрішньої різьби

Одноразові у застосуванні

Прес-фітинги

За допомогою спеціального інструменту, що виконує функції преса

Призначені для стиків, газопроводів, сантехнічних трубопроводів, з'єднання пластику та металопластику.


Універсальний з'єднувач для різних систем – пневматичні фітинги. Вони виконують функції регуляторів контролю повітряних потоків, що надходять до інструменту. Окремо виділяють пневматичні цангові з'єднання, які легко знімаються і не вимагають застосування додаткового обладнання під час монтажу. Крім прямих, є такі види конфігурацій:

  1. Кутові. Призначені для з'єднання труб, розташованих під кутом одна до одної. Бувають напівкруглими та гострими, ті чи інші підбирають залежно від форми кута, що створюється.
  2. Потрійні чи трійники. Називаються так тому, що з їх допомогою з'єднують одразу три труби. Це зручно в тому випадку, коли виходить кут 45 чи 90 градусів.
  3. Четверні або хрестовини. Робляться із чотирма входами, призначені для з'єднання перехресних конструкцій.

Фітинг – це деталь, для виробництва якої використовують різні матеріали. Вона буває чавунною, металевою, пластиковою, із ПВХ або іншої сировини.

Які деталі належать до фітингів, відмінності між ними

Вироби також відрізняються формою – на цей показник звертають увагу перед тим, як купити ту чи іншу модель для монтажу трубопроводу. Так, один із популярних різновидів – муфта (це елемент, зовні схожий на шматок труби, відрізаний від решти). Такий пристрій використовують для з'єднання двох відрізків, тому він поділяється на прямий та перехідний.

pnevmo-fiting-armatura-net-ua

Окрім муфти, є й інші вироби, що належать до фітингів – це:

  • барило. Робиться з тонким різьбленням з одного боку зверху. Призначений для з'єднання труби з краном, бойлером та іншою технікою;
  • згін. Відрізняється наявністю різьблення різної довжини з обох боків. Найчастіше використовується при поривах разом із муфтою;
  • штуцер. Призначений для приєднання гнучких частин конструкції, у тому числі шланга у приватних будинках.

Щоб перекрити трубу під час виконання робіт, використовують заглушки.

Як правильно вибрати фітинги

Розібравшись, чим різняться між собою різні деталі, потрібно зробити вибір. Важливий момент – матеріал фітинга має бути таким самим, як і трубопроводу, звертають увагу і на розмір. Крім того, мають значення такі параметри:

  • зовнішній та внутрішній діаметр;
  • характеристики різьблення;
  • розмір деталі.

Усі параметри фітингів, що існують зараз, є уніфікованими. Це дозволяє в будь-який момент, коли необхідно вибрати відповідні за умовами експлуатації та габаритами елементи для з'єднання різних частин трубопроводу. Для встановлення додатково знадобляться ущільнювачі та прокладки.