Кульовий кран знайшов застосування в облаштуванні внутрішніх систем водопостачання та опалення. Відрізняється високим рівнем надійності та довговічністю. Одним із факторів, які зумовлюють ці якості, є конструкція, котра дозволяє надійно перекривати потоки в системах опалення та газо-, водопостачання, забезпечуючи перекриття потоків без протікання. Нижче ви дізнаєтесь, як вибрати кульовий кран для системи подачі води.

Що потрібно знати про пристрій

Кульовий кран функціонує в режимах «відкрито» та «закрито». Основна функція кульового крана – можливість швидко перекрити газ, воду чи інші потоки в разі екстреної потреби. Перекривати потік робочого середовища можна повністю або частково.

Конструкція кульового крана розроблена давно. З іншого боку, широке застосування вони набули лише тоді, коли промисловість стала випускати якісні ущільнення. У виготовленні сучасних кульових кранів використовують надміцний ущільнювач PTFE (політетрафторетилен) або тефлон.

Різновиди виробів

На класифікацію кульових кранів впливає тип перерізу – вони бувають повно- та неповнопрохідні. Конструкція останніх дозволяє обмежувати потік води.

У будові перших є круглий отвір, який знаходиться у сферичному затворі арматури. Його типорозмір має бути трохи менший за внутрішній діаметр трубопроводу. Це співвідношення підбирається з розрахунку, щоб максимальна пропускна здатність крана перебувала в діапазоні від 70% до 90% потоку. На неповнопрохідних модифікаціях отвір ще менший. Він має забезпечити від 40% до 70% пропускної спроможності.

vidy-sharovykh-kranov-armatura-net-ua

Важливою класифікацією є метод кріплення труби. Залежно від цього показника існують такі види кранів для води:

  1. Зварювальні. Приєднуються методом зварювання, відрізняються високою герметичністю стиків.
  2. Муфтові. Завдяки простоті монтажу встановлюються за допомогою конічного або циліндричного різьблення. Такі типи кульових кранів доцільно встановлювати усередині будинків і навіть квартир.
  3. Фланцеві. Ця арматура монтується на трубопроводах із діаметром труби понад 50 мм, які потребують частого демонтажу.
  4. Комбіновані. Мають на увазі різні варіанти кріплення.

У класифікації шарових кранів орієнтуються також на матеріал, з якого вони виготовлені. Це може бути латунь або її бюджетний аналог – силумін, а також пластик, кольорові метали в порошковій масі.

Ще одним відмінним параметром є тип запірного механізму. На арматурі з «плаваючою» кулею сферичний затор нещільно з'єднується зі шпинделем і зміщується відносно нього. Перекриття потоку здійснюється внаслідок притискання затвора до ущільнювача. Основна перевага – невисока ціна.

На кранах із кулею «на опорах» сферичний затор оснащується спеціальними елементами, які виконують функції опор. Внизу присутнє поглиблення, призначене для осьового виступу. Тиск сприяє притисканню сідла до затворної поверхні. Опори знижують зусилля, які додає людина, керуючи краном. Це дозволяє обійтись приводами меншої потужності.

Особливості конструкції

Всередині корпусу шарового крана сферичний затвор закріплюється на поворотному штоку. Він розташований між двома кільцями ущільнювачів, які називають сідлами. Крім них, у конструкцію входять допоміжні елементи:

  • гайки;
  • гвинти;
  • шпинделі;
  • прокладки;
  • муфта.

armatura-net-ua-konstructsya-sharovy-kran

Зовні знаходиться пелюсткова або важільна ручка, за допомогою якої здійснюється керування пристроєм.

У чому відмінність кульового крана від вентиля

Люди, далекі від технології, часто плутають ці типи арматури. Крани кульові та вентилі схожі, але все ж таки мають різне призначення. Якщо перші служать виключно для відкривання чи перекривання потоку, то другі необхідні для його плавного регулювання.

armatura-net-ua-sharovy-i-kran-ventyl-min

При встановленні кульового крана вдаються до різних типів монтажу. Для вентилів застосовується тільки муфтовий. За допомогою такого способу вони можуть кріпитися на трубах із Ду від 15 до 300 мм. На відміну від вентилів кульові крани встановлюють на трубопроводах від 8 до 100 мм.

Про що говорять літери

Маркування кульових кранів містить позначення:

  1. DN. Номінальний діаметр трубопровідної арматури. Затверджено ДСТУ ГОСТ 28338:2008.
  2. PN. Номінальний тиск робочого середовища, температура якого становить 20 °С.

armatura-net-ua-markirovka-sharovy-kran-min

Вироби виробництва США можуть містити позначення WOG. Воно вказує на те, що кран можна використовувати в різних системах – і не тільки у воді, але й у будь-якому іншому робочому середовищі. WSP, або MOP, позначає тиск водяного пара. Маркування допомагає розшифрувати матеріал виготовлення, країну, яка виготовляє виріб, час випуску та інші дані.