Невіддільною частиною комфорту в будинку є гаряча вода в приміщенні. Для цього ми встановлюємо різні прилади, наприклад водонагрівачі. Звичайно, вони можуть виходити з ладу, і господарі починають помічати, що крапає з бойлера. Це неприємна ситуація, яку не можна ігнорувати.
Влаштування бойлера (водонагрівача)
Перш ніж з'ясувати, чому тече вода із запобіжного клапана, розберемося в принципах роботи самого бойлера. Якщо говорити простими словами, то водонагрівач — це місткість, що нагадує термос. Він є зовнішньою оболонкою з циліндричним резервуаром всередині. Цей бак додатково обкладений теплоізоляційним матеріалом, поролоном або пінополіуретаном. Теплоізоляція необхідна для підтримки температури води.
Бойлер може мати два способи нагрівання ー електричний, тоді використовується ТЕН, і газовий. В останньому випадку за підвищення температури води відповідає пальник, що працює на блакитному паливі. Подача води та її подальше нагрівання відбуваються знизу бачка, гаряча рідина підіймається, і звідси вже відбувається її забір.
Призначення та принцип роботи запобіжного клапана
Запобіжний клапан – трубопровідна арматура, призначена для захисту від механічного руйнування обладнання та трубопроводів надлишковим тиском шляхом автоматичного випуску надлишку рідкого, паро- та газоподібного середовища із систем та судин з тиском понад установлений. Один з найважливіших елементів бойлера. Його основна функція полягає в тому, щоб запобігти вибуху водонагрівача, викликаний занадто високим тиском всередині бака.
Сам клапан складається з двох циліндрів, великого і маленького, а також корпусу, що нагадує перевернуту літеру Т. Завдання першого циліндра – регулювати надходження води до бойлера, використовуючи пружину та спеціальну пластину.
Коли тиск у водопроводі вищий, ніж у бачку, стулка відкривається, і натиску вистачає, щоб зрушити пружину. Щойно ситуація змінюється, пружина закриває стулку. Цей циліндр має назву зворотного клапана (1).
Друга частина розміщена перпендикулярно до першої та має назву захисного клапана (2). Пружина в цьому елементі розрахована на певний тиск, і як тільки це значення перевищується, пружина відкриває заслінку та зливає воду через спеціальний отвір (3), тиск усередині бойлера падає. Для скидання тиску рекомендується встановити трубу або шланг для відведення води у каналізацію.
Ознаки правильної та неправильної роботи клапана
У нормальному стані ці елементи періодично скидають воду. Однак, якщо ви помітили, що клапан бойлера крапає, не варто заздалегідь панікувати. Необхідно оцінити скільки води йде через нього, типово для деталі чи ні. Розібратися в тому, чи правильно працюють запобіжні клапани, нам допоможе таблиця:
Нормальна робота клапана |
Нетипова поведінка клапана |
Не дає гарячій воді спускатися магістраллю, коли немає подачі холодної |
Крапає постійно і пропускає більше літра води на добу |
Скидає надмірний тиск води |
З клапана чути шум |
Клапан крапає, але не перевищує допустимий об'єм (один літр рідини) |
При відкритті крана з холодною водою чути неприємний, короткочасний писк |
Якщо ви помітили, що запобіжний клапан поводиться нетипово, потрібно визначити причину та звернутися за допомогою.
Основні причини протікання запобіжника в бойлері та способи усунення
Якщо у вас бойлер крапає з клапана, і це протікання нетипове, важливо правильно визначити причину та усунути її до появи більш серйозних проблем з експлуатацією агрегату.
Причини підтікання клапана |
Способи їх усунення |
Зламання клапана |
Якщо встановлено, що відбулося зламання клапана, його варто замінити або відремонтувати |
Засмічення деталі |
Якщо причиною протікання є засмічення, можна розібрати деталь почистити або промити під струменем проточної води. |
Надлишковий тиск у водопроводі |
Необхідно перевірити тиск холодної води за допомогою манометра. Якщо показники вищі ніж 3 атм, необхідно буде провести встановлення редуктора |
Як бачите, причин не так багато, виявити та усунути їх допоможе грамотний майстер. Тому, якщо раптом потік бойлер знизу, це ще не означає, що йому загрожує серйозна небезпека.
Як вибрати запобіжний клапан?
Розглянемо основні моменти. Так, необхідно, щоб показники граничного робочого тиску водонагрівача та запобіжного клапана були однаковими. Інформацію про це можна знайти в інструкції з експлуатації бойлера, а робочі показники клапана завжди вказуються на його корпусі.
Основні моменти:
- Діапазон робочого тиску збігається з параметрами вашого бойлера (переважно становить 6–8.5 бар).
- Пропускна можливість л/хв (можливість середовища вийти із запобіжного клапана за годину при повному відкритті).
- Тип різьблення: в основному 1/2", рідше 3/4".
У будь-якому випадку, коли протікає зворотний клапан водонагрівача, його потрібно замінити. Якщо дотримуватись цих правил, ви без проблем підберете потрібну вам деталь.
Оптимальний режим роботи запобіжного клапана
Водонагрівач повинен працювати в середньому режимі. Якщо виставити термостат на неповне нагрівання, захисний клапан перестане спрацьовувати. У разі коли після нагрівання води сильно тече клапан бойлера швидше за все, прилад працює на максимумі. Це неправильно, оскільки посилює процес утворення накипу, а також призводить до швидкого зношування робочої місткості.
Найкраще перевести бойлер в економічний режим. Водночас вода прогріватиметься в середньому до 55 градусів. За таких температур накип утворюється досить повільно, але вже гинуть бактерії. Також це дозволяє скоротити до мінімуму скидання води зі зворотного клапана.
Коли необхідне встановлення редуктора тиску?
Трапляються випадки, коли клапан починає текти відразу після включення холодної води. Це означає, що в системі водопроводу тиск перевищує 6 атмосфер. У таких ситуаціях єдиним правильним рішенням буде встановлення редуктора.
Рекомендовано ставити пристрій мембранного типу, а не поршневого. Перший варіант має тривалий термін експлуатації, а також може стримувати статичну та динамічну напругу. Монтаж такого регулятора знижує витрати рідини, рятує бойлер від високого тиску у системі та продовжує термін його служби. Також це дозволить уникнути зайвого скидання води.
Нормальний та надлишковий тиск
Цей показник не повинен бути вищим, ніж 6 атм. Якщо тиск підіймається до 8 атм, він вважається надлишковим та небезпечним для водонагрівача. У такому разі необхідна установка редуктора.
Динамічний та статичний тиск у системі
Фахівці розрізняють два основні типи тиску — динамічний та статичний. Перший режим виникає в момент, коли вода подається трубами, тобто крани та змішувачі відкриті. Статична напруга навпаки з'являється, коли всі запірні елементи закриті й вода стоїть на місці. З обома видами тиску добре справляються мембранні редуктори.