Установка кульового крана необхідна на газо- та водопроводах, системах опалення та інших трубопроводах. Заміна затвора потрібна у випадку втрати ним герметичності.
Кульовий кран називається так тому, що в якості запірного елемента в ньому використовується куля зі сквозним отвором. Для відкриття та закриття потоку робочого середовища користуються ручкою, з'єднаною з ним.
Основні моменти перед установкою кульового крана
Перед монтажем пристрій необхідно правильно вибрати – при цьому звертають увагу на спосіб установки. Залежно від даного показника арматура ділиться на:
- зварювальну;
- фланцеву;
- муфтову.
Також важливий розмір крана залежно від діаметра труб – тут вказані детальні таблиці, де можна ознайомитися з параметрами. Якщо значення не збігаються, необхідно використовувати фітинг (наприклад, муфту або перехідник).
Демонтаж старого пристрою
Розбираючись, як правильно встановити кульовий кран на трубу, потрібно в першу чергу підготувати інструменти:
- гайковий розподільчий ключ;
- сантехнічний ключ;
- рукавиці;
- змащувальні рідини;
- очищувачі (наприклад, WD-40 та аналоги);
- наждачний папір;
- герметизуючі стрічки та ін.
Після зняття навколо різьби необхідно кілька разів обернути обмоточний матеріал. Не варто економити на ньому, оскільки при закручуванні знадобиться зусилля.
Підбір за різьбою на крані та робочими умовами
В будинках або квартирах частіше встановлюють арматуру муфтового типу з різьбовим з'єднанням. Тобто можна вибрати виріб як тільки з внутрішньою або зовнішньою різьбою, так і комбінований варіант. При неспівпадінні з параметрами труби необхідно скористатися фітингами. Для магістралей великого діаметра купують фланцеві моделі, до них додатково знадобляться фланці.
При виборі потрібно ознайомитися з умовами експлуатації арматури:
- для неопалюваних приміщень і застосування при низькій температурі більше підходять моделі з латуні;
- якщо тиск високий, знадобиться міцний виріб з сальником у конструкції – тоді його можна буде без проблем замінити;
- для високих температур більше підходять механізми зі сталі або латуні.
Установка запірних кранів здійснюється так, щоб можна було вільно повернути ручку. На горизонтальній магістралі оптимальне положення – ручкою вгору з нахилом близько 45 градусів, для вертикальної можна вибрати будь-яке.
Підготовка робочого місця
Навіть після перекриття води в трубах залишається невелика кількість рідини, яка буде витікати, тому краще підставити відро або іншу ємність, щоб уникнути зайвого бруду.
Трохи про основні матеріали для виготовлення водопровідних труб Це важливий аспект, який впливає на процес встановлення. Водопровідні труби можуть бути металевими, виготовленими з:
- міді;
- сталі;
- чавуну. Відносно недавно почали використовувати поліпропіленові труби, які бувають одношаровими та багатошаровими. Металопластикові труби поєднують у собі переваги пластикових та металевих. Це композитний матеріал зі шаром алюмінієвої фольги та зшитого полімеру.
Як встановити шаровий кран на металеву трубу
Перед монтажем необхідно ретельно очистити обране місце, щоб позбутися забруднень. Встановлення шарового крана на металеву трубу передбачає попередній злив води, що залишилася в трубопроводі.
Технологія та інструменти
Знадобиться розвідний ключ, пакля з пастою або ФУМ-стрічка, а також ємність для збору витікаючої рідини. Перед початком робіт необхідно перекрити воду, далі приступають до зняття старого крана.
Основні етапи встановлення
Після демонтажу несправного пристрою переходять до намотування ФУМ-стрічки. Як вже писалося вище, не варто її витрачати надто економно. Наступний етап – встановлення нового механізму, для цього знадобиться розвідний ключ. Процес такий:
- виріб закручують за різьбою;
- відкривають потік робочої рідини, щоб перевірити правильність монтажу;
- якщо все зроблено так, як потрібно, витіків не з'являється. Для фланцевих кріплень ФУМ-стрічку не застосовують.
Нюанси монтажу шарових муфтових кранів
У таких моделей для встановлення використовують різьбове з'єднання – це просто, достатньо лише набору ключів та ущільнювачів. Такі крани легкі та компактні, тому з їх монтажем впорається будь-яка людина. Головне – обрати відповідне місце, де буде зручно працювати, і на кінці переконатися в відсутності протікань. В процесі не обійтися без герметика (наприклад, без тефлонової стрічки) та олії для змащення стиків.
Монтаж фланцевого крана
Це універсальна конструкція, яку частіше використовують на промислових трубопроводах від ДУ 15. Встановлюється на фланці на вертикальній або горизонтальній магістралі. Фланцеві крани важкі, тому з ними треба поводитися обережно. Під рукою мають бути:
- міжфланцеві прокладки;
- болти;
- гаечний ключ. Якщо на трубі немає фланців, то їх знадобиться окремо разом із зварювальним апаратом для приварювання. Після встановлення важливо переконатися, що всі елементи конструкції повністю співвісні.
Встановлення приварних шарових кранів
Такі моделі дозволяють отримати надійне з'єднання і мають цілісно зварений корпус, але у разі поломки їх складно зняти і відремонтувати. Зручніше використовувати електричне зварювання, для приварювання знадобляться патрубки на пристрої.
Послідовність така:
- охолодити корпус до 90 °С за допомогою вологої ганчірки;
- скористатися зажимом-хомутом для правильного розміщення матеріалу;
- обрати положення. Для горизонтального відкривають кран, для вертикального при зварюванні верхнього кільця – кулю, а потім, при приєднанні нижнього, його потрібно закрити. Матеріали – кріплення, апарат для зварювання та сама арматура.
Установка на металопластикову трубу
Цей процес, як і попередній, починається з підготовки. Установка кульового крана на пластикову трубу пройде без проблем, якщо заздалегідь дізнатися більше про нюанси процесу.
Технологія та інструменти
Необхідно підготувати:
- труборіз або ножиці для різання труб;
- гайкові ключі;
- калібратор діаметра;
- з'єднувальний матеріал;
- фітинг, що складається з корпусу, накидної гайки та цанги.
На МП-трубу можна встановити тільки кульовий кран, оскільки він дозволить миттєво перекрити воду.
Основні етапи установки
Спочатку відрізають кінець труби під кутом 90° до осі, на кінець накидають цангу і гайку, калібратором готують його, а потім вставляють кран, закручуючи до максимальної герметичності (для цього елементи повинні щільно стикатися між собою).
Залишається тільки затягнути гайку за допомогою двох гайкових ключів. Якщо фітинга в наборі немає, тоді перед установкою його кріплять на загальній конструкції.
Монтаж крана на поліпропіленові труби
Тут можливі як різьбовий варіант з'єднання, так і зварювання або спайка. Монтаж крана на поліпропіленову трубу передбачає використання виробу з американкою, двостороннім з'єднанням або з латуні.
Технологія та інструменти
Для цього знадобляться:
- апарат для зварювання з насадками;
- ножиці для розрізання труби та розвідні ключі;
- рулетка та маркери для маркування глибини;
- ФУМ-стрічка;
- ніж для зачистки нерівностей. Згідно з СНиПами місце монтажу потрібно знежирити і протерти спиртом.
Основні етапи паяння та монтажу
Для приєднання знадобиться комбінована муфта з переходом на ППР, різьбу вибирають згідно з параметрами крана. Послідовність дій така:
- підготовка паяльника, розігрів до 260 °С;
- відрізання шматка труби під кутом 90°, зачистка зрізу;
- вимірювання глибини зварювання;
- одночасне встановлення в насадки фітинга та труби з дотриманням співвісності;
- стиковка деталей після закінчення часу нагріву (вказано у паспорті). Після остигання елементів арматуру вкручують і затискають ключем. Розібратися, як поставити кран на трубу без різьби, нескладно. Для цього вибирають метод спайки поліпропілену.
Плюси та мінуси при установці крана на ту чи іншу трубу
З металевою магістраллю легко впоратися, монтаж на ній без проблем виконає людина без досвіду за наявності інструменту. Але неправильно вибраний кран незабаром лопне і почне протікати, а при нестачі обмотки або перекосі фланців течія з'явиться вже після монтажу.
Металопластикові труби легкі, встановити кран на такий трубопровід просто. Але цей матеріал періодично втрачає герметичність, а при поломці сусідня конструкція також виходить з ладу. Для ППР-труб пропонується великий вибір фітингів, вони довговічні і стійкі до корозії, але при неправильному з'єднанні та через перепади температур втрачають герметичність.
Підсумкова таблиця з технології установки кульового крана на трубу (залежно від матеріалу труби)
Матеріал труби |
Інструменти |
Розхідники |
Головні кроки |
Переваги з'єднання |
Основні мінуси |
---|---|---|---|---|---|
Металева | Межфланцеві прокладки, болти, гайковий ключ | ФУМ-лента, пакля з пастою | Демонтаж старого крана, намотування ФУМ-ленти та установка нового | Простота монтажу | Потеря герметичності при неправильному виборі крана та невиконанні технології |
Металопластик | Труборіз, гайкові ключі, калібратор, з'єднувальний матеріал, фітинг | ФУМ-лента, матеріали для зачищення місця монтажу | Отрізати кінець труби, набросити на торець гайку і цангу, вставити кран, затягнути | Легкість матеріалу, простота процесу | Швидка втрата герметичності, вихід з ладу сусідньої конструкції в разі поломки |
Поліпропілен | Апарат для зварювання з насадками, труборіз, розподільні ключі, рулетка і маркери, ніж для зачищення | ФУМ-лента | Пайка, відрізання куска труби, зачищення, вимірювання глибини, установка, стикування, вкручування, зажимання | Великий вибір фітингів, довговічність, стійкість до корозії | Потеря герметичності через неправильне стикування або перепади температур |