Багато хто з нас знає і розуміє, що являють собою кульові крани. Не всі чули про те, що цей пристрій - запірна, а не регулювальна арматура, як вважає більшість користувачів. Чи можна відкривати кульовий кран наполовину? Ні, цього робити не варто.
Річ у тім, що кульовий кран має тільки дві основні позиції - відкрити/закрити. Усередині нього встановлена куля, яка виступає в ролі затвора, саме вона відповідає за подачу або перекриття потоку води. Герметизація пристрою відбувається за допомогою фторопластового кільця. Воно щільно фіксує кулю, притискаючи її до корпусу в закритому стані, що унеможливлює витік.
Так виглядає кульовий кран у розрізі:
Чому кульовий кран не підходить для регулювання води?
Цей елемент запірної арматури тривалий час може перебувати тільки у двох положеннях: закрито і відкрито. Річ у тім, що при відкритій позиції кільце не зношується і не створює перешкод для потоку води. У положенні «закрито» відбувається те ж саме, оскільки рідина взагалі не циркулює.
Зовсім інакше йдуть справи, якщо кульовий кран відкрити або закрити тільки частково. Тоді потік води буквально впирається в кільце і провокує дуже швидкий знос деталі. Крім того, по краях з'являються відкладення, які згодом не дадуть змоги щільно закрити кран.
Тому часто в інструкції до подібних виробів із запірним елементом у вигляді кулі прописано, що налаштовувати з їхньою допомогою потік води суворо забороняється. Відповідно, відповідь на запитання, чи можна кульовим краном регулювати тиск, теж буде негативною.
Які можливі наслідки неправильної експлуатації?
Якщо використовувати кульовий кран не за призначенням (наприклад, відкривати його тільки наполовину), можуть з'явитися наслідки, які не так просто потім усунути:
порушення в конструкції внаслідок зісковзування кулі зі свого звичного місця;
протікання або руйнування на корпусі.
ризик появи перепадів тиску в трубопроводі, який може призвести до розривів труб у місцях їхнього з'єднання або підключення сантехніки.
Щоб подібні засмічення не утворювалися навіть при правильній експлуатації, радимо вам проводити профілактику: кілька разів на місяць відкривати або повністю закривати арматуру, щоб куля могла самоочиститися від відкладень.
Що робити якщо кульовий кран не провертається?
Можливі ситуації, коли кульовий кран не перекриває воду, оскільки ручка просто не провертається або робить це на невеликий кут. Природно, це не зупинить подачу рідини.
Чого не слід робити в такій ситуації?
Якщо кульовий кран не повністю перекриває воду, не варто відразу хапатися за плоскогубці або будь-який інший інструмент, щоб силою повернути важіль. Таким чином ви, найімовірніше, зовсім зірвете арматуру або просто відламаєте ручку, але не впораєтеся з проблемою.
Правильне рішення несправності
Найдоцільніше в цій ситуації вчинити так:
- Спочатку за допомогою ключа акуратно зніміть гайку, якою закріплена ручка, і приберіть її.
- Зовсім трохи приспустіть гайку сальника, при цьому кільце ослабне, і ви зможете прокрутити кулю.
- Робити це потрібно обережно, обертаючи шліц штока крана. Під час таких рухів куля потроху почне провертатися, в результаті перекриє потік води.
- Далі встановіть ручку на місце так, щоб вона вказувала на положення «закрито».
Ситуація, коли важіль не перекриває воду, має зникнути.
Що таке корковий кран і як функціонує?
Зустрічаються ще пробкові або конусні типи арматури. Ці пристрої теж призначені для перекриття робочого потоку. Такі вироби найпростіші за своєю конструкцією, вони ж вважаються і найбільш давніми.
Замикаючим елементом у цих кранах виступає усічений конус, звідси і друга назва. Зустрічаються вони все рідше, але якщо у вас ще залишилася така модель, то актуальним питанням для вас буде, в якому положенні вона відкрита, а в якому закрита. Ручки на виробі немає, але присутній шліц. Якщо він повернутий перпендикулярно крану, він перекритий, коли вздовж - відкритий.
Які кульові крани можна відкривати наполовину?
Хоч більшість кульових кранів призначені тільки для перекриття потоку, на ринку існують і моделі, що регулюють його. У побуті такі вироби не застосовуються через великий пропускний отвір, специфічну конструкцію, а також високу вартість. Вони являють собою шматки приварної труби з вентилем і використовуються на магістралях.
Такі крани оснащені посиленими кільцями, які не так швидко зношуються і служать довше, ніж звичайні. Характерно, що біля ручки вказані положення, в яких може працювати такий пристрій. Крім того, трапляються моделі без елементів ущільнювачів, але вони будуть давати невелику текти навіть при повному закритті. Працювати така арматура повинна тільки у відкритому положенні, за температури від -30 до 200 °C.
Що робити, якщо все-таки потрібно регулювати натиск?
Існує тільки два варіанти, як вчинити в такому разі. Перший - поміняти повнопрохідний кульовий кран на неповнопрохідний з редукційним клапаном. Це дає змогу регулювати пропускну здатність.
Також можна використовувати змішувачі або насадки на душ, що регулюють натиск. Ще один варіант - купувати для поливу шланги з насадками, які дають змогу збільшувати або зменшувати потік.
Для промислових систем, якщо все-таки потрібно регулювати натиск часто використовуються дорожчі клапани, що регулюють потік рідини.
Корисні поради від експертів «Арматури» щодо догляду за кранами в домашніх умовах
Щоб кулька завжди оберталася і не виникало ситуацій, за яких кульовий кран не відкриває воду або не закриває її, варто дотримуватися таких порад:
Проблема |
Спосіб вирішення |
Щоб кулю не заклинювало |
Перед встановленням пристрою змастіть кульку спеціальним маслом. Цей склад не змивається водою. Потім кілька разів проверніть кран, щоб речовина змастила ще й внутрішню частину арматури |
Щоб позбутися відкладень |
Приблизно раз на шість місяців провертайте кран у положення закрито/відкрито, по тричі на кожну сторону. Робіть це акуратно, щоб не зірвати ручку. Такі дії дозволять розігнати відкладення, що утворилися. |
Завдяки цим простим діям ваш кран не заклинить і вам не доведеться робити ремонт. Щоб не забути провести процедуру, можна вказати дату останніх маніпуляцій.