Важливою складовою трубопроводів є запірна арматура. Під цю категорію підпадають металеві елементи, які використовуються для регулювання та перекриття потоків робочих середовищ. Встановлюється на газопроводах, нафтопроводах, водопроводах, системах вентиляції, кондиціювання. Служить для роботи з рідкими та газоподібними речовинами. Обслуговування запірної арматури – важливий комплекс заходів у промисловості, енергетиці, комунальній сфері, побуті.

Різновиди та особливості виробів

Запірна арматура відрізняється між собою формою, призначенням, принципом дії. На ринку пропонується понад десяток різновидів. Відповідно до типу здійснюється і ТО запірної арматури. Зупинимося на найпопулярніших, і це:

  1. Засувки. Поділяються на паралельні та клинові.
  2. Заслінки. На відміну від попереднього прикладу, їх показник герметизації невисокий. Проте для систем, де до цієї характеристики немає суворих вимог, вони ефективні. Діляться на одинарні та багатостулкові. 
  3. Крани. Якщо брати до уваги форму, вони класифікуються на кульові та пробкові, а за принципом дії бувають сальникові та натяжні. 
  4. Затвори. Призначені для регулювання тиску робочого середовища у трубопроводі.

zapornaya-armatura-zadvyzhky-1

Варто також відзначити вентилі так звані, запірні клапани. Вони є найпопулярнішими пристроями. 

Плануючи техобслуговування запірної арматури потрібно знати, які типи пристроїв встановлені. Їх буває кілька, відповідно, керуватися можуть різними способами:

  • вручну;
  • електричним чи електромагнітним двигуном;
  • за допомогою гідравліки;
  • пневматично.

Чимало типів запірної арматури мають комбінований тип керування. У ньому з'єднані два і більше способи з перерахованих вище. Плануючи профілактику роботи запірної арматури, необхідно знати тип її кріплення до трубопроводу:

  • різьбовий;
  • муфтовий; 
  • приварний;
  • цапковий;
  • фланцевий;
  • штуцерний. 

Як матеріали для виготовлення запірної арматури використовуються нержавіюча сталь, чавун. Останнім часом дедалі частіше з'являються пластикові вироби.

Встановлення запірної арматури. Особливості та значення процесу

Запірна арматура монтується на будь-який тип трубопроводів. Від неї залежать:

  • керування потоками рідин;
  • безпечна експлуатація систем;
  • раціональне витрачання ресурсів. 

Щоб було легше робити техобслуговування запірної арматури, вона розташовується на трубах, що входять до структури будівлі, ділянках у районі вимірювальних приладів, на точках подачі робочого середовища та нагрівальних елементах.

zapornaya-armatura-krany-2

Ймовірні поломки, які можуть статися під час експлуатації запірної арматури

Несправності системи можуть бути різні:

  • порушення герметичності на запірних механізмах та, як наслідок, посилення протікання рідини, втрати газу;
  • збої функцій елементів керування;
  • порушення цілісності арматури. 

Наслідки бувають різні: як припинення подачі робочого середовища, так і аварійні ситуації на кшталт поривів із неприємними наслідками. 

Особливості діагностики

Необхідність проведення ремонту запірної арматури стає очевидною, якщо: 

  • спостерігаються труднощі під час заслінки чи затвора;
  • відзначається наявність тріщин, сколів внаслідок високої температури;
  • відсутній потік робочого середовища у відкритому стані або не припиняється при закритому;
  • відсутня взаємодія між запірним елементом та елементами управління.

Причини таких проявів бувають різні. Наприклад, неправильний монтаж запірної арматури. Серйозною проблемою може стати невідповідність матеріалів особливостям робочого середовища. До зламання часто спричиняє порушення температурного режиму експлуатації.

Запірна арматура виходить із ладу також внаслідок аварійних ситуацій. Останні можуть бути викликані як особливостями робочого середовища, так і зовнішніми обставинами непереборної сили. На жаль, причиною передчасного ремонту запірної арматури може стати людський фактор. Це недбалість, безвідповідальність або недостатній професіоналізм осіб, які обслуговують систему.

Етапи робіт при комплексній ревізії запірної арматури

Якщо помічено один із показників, який вказує, що кульовий кран, засувка або інший пристрій функціонують некоректно, необхідно звернутися до професіоналів. Перший етап перед тим, як зробити ремонт запірної арматури — діагностика стану. До цього комплексу робіт входять:

  • візуальний огляд пристрою;
  • виміри експлуатаційних та метричних характеристик;
  • тестування і т.д.

Зазначені операції виконуються за повного відключення води чи газових потоків. 

Якщо проблеми відбуваються в умовах побуту, зазвичай ремонт запірної арматури проводити недоцільно. Якщо кран протікає на кухні, заїдає змішувач у ванній або не провертається на газових трубах, їх простіше замінити повністю.

zapornaya-armatura-kran-na-gazovyu-truby-3

Побутова запірна арматура характеризується невеликим діаметром, забезпечена цапковими або різьбовими з'єднаннями, а це означає, що для їх заміни не потрібно ні спеціального інструменту, ні особливих навичок. На нафтопроводі або іншому масштабному трубопроводі потрібен інший підхід. На системах діаметром понад 1 м повна заміна запірної арматури провадиться тільки тоді, коли інших варіантів немає. Щоб усунути несправності, використовують зварювання, паяння, герметичні шви. 

Обслуговування та профілактика роботи засувок

Щоб відстрочити ремонт запірної арматури, необхідно правильно експлуатувати пристрій. Однією з головних умов є своєчасна профілактика. Для цього потрібно як мінімум раз на місяць проводити обстеження кожної засувки щодо наявності накипу та інших забруднень.

Якщо у вас в експлуатації заслінки з висувним шпинделем, необхідно оглянути шток і своєчасно здійснювати змащення цієї деталі. Зазвичай регламент ревізій становить раз на 1–2 місяці. Сальники перевіряються частіше (коли вони зіпсовані, втрачають герметичність, внаслідок чого витікають).

zapornaya-armatura-proverka-klapana-4

Зазначимо дані, які стануть у пригоді при обслуговуванні та ремонті засувок, взяті з держстандартом 9544-93.

Таблиця 1

Номінальні розміри

Номінальний тиск PN для випробування герметичності затвора МПа (кг/см²)

DN ≤ 80

≥ 0,1 (1)

DN ≥ 100

≤ 5,1 (50)

DN ≤ 200

≥ 6,3 (63)

DN ≥ 250

≥0,1 (1)

Таблиця 2

Періодичність ремонту та обслуговування запірної арматури відповідно до РД 153-39ТН-008-96:

Найменування обладнання

Періодичність

ТО (міс.)

Контроль герметичності затворів (років/цикл)

Огляди, чищення, мастило

Зміна мастила, набивання сальника

Засувки сталеві 

Ø 50–350 мм

3

6

2/220

Ø 350–1220 мм

1

6

2/250

Пкраю від 1,6 до 2,5 МПа

1

6

2/220

Ркраювід 2,5 до 7,5 МПа

1

6

2/-

На запірній арматурі необхідно повністю відчиняти затвор. На ньому не повинно бути проміжних станів – лише «відкрито» та «закрито». Якщо ж затвор не повністю провертається або не закривається до потрібного стану, то є проблеми, які можуть призвести до протікання. 

Як відремонтувати кульовий кран та засувку

Зменшити потребу в ремонті запірної арматури допоможуть вивчення інструкції з експлуатації та дотримання правил техніки безпеки. Однак, якщо проблема таки виникла, необхідно з'ясувати причини. Здійснюючи технічне обслуговування кульового крана, засувок та іншої арматури зверніть увагу на таблицю: 

Зламання запірної арматури

Можливі причини несправності

Як відремонтувати

Витік у системі або неповне перекриття потоку 

Розгерметизація

Зварювання або спайка критичних ділянок, формування ущільнювального шару

Накипи та засмічення

Технологія притирання. Для очищення затвора та корпусу використовується алмазна паста (як грубозерниста, так і полірувальна)

Протікання по штоку

Погане ущільнення

Регулярна заміна сальникового набивання. У тяжких випадках проблема вирішується шляхом наварювання штока або його повної заміни

Маховик засувки не повертається

Накип на ущільнювачах 

Зняття кришки, чищення корпусу та диска. Завершальний етап – шліфування пастами як великої, так і найдрібнішої фракції.

Відсутність потоку при повороті маховика

Обрив затвора

 

Заміна деталі

Знос штокового кулачка

Зрив різьблення на гайці

Правильний догляд за засувками та іншою запірною арматурою, їх своєчасне технічне обслуговування – гарантія довгої служби. Конфігурацій багато, і від цього залежать правила експлуатації.